Suomen Taiteilijaseuran syksyn edustajiston kokous hyväksyi sääntömääräisten toimintasuunnitelman ja talousarvion ohella seuran hallitusohjelmatavoitteet ja strategian seuraavalle viisivuotiskaudelle 2022-2026.

Suomen Taiteilijaseuran edustajiston syyskokous hyväksyi kokouksessaan perjantaina 17. joulukuuta 2021 seuran tulevan viisivuotiskauden 2022-2026 strategian sekä hallitusohjelmatavoitteet. Molemmat tullaan julkistamaan vuoden 2022 alussa.

Edustajisto valitsi taiteilija Teemu Mäen jatkamaan Suomen Taiteilijaseuran puheenjohtajana kaksivuotiskaudella 2022–2023. Mäki on toiminut Taiteilijaseuran puheenjohtajana neljän vuoden ajan, vuodesta 2018 alkaen.

Edustajisto hyväksyi myös Suomen Taiteilijaseuran hallituksen kokoonpanon. Hallituksessa uutena jäsenenä aloittaa Suomen Taidegraafikoiden edustajana Iina Heiskanen.