Nina Elomaa, Nana Salin, Ari Tolppanen, Virpi Vaittinen ja Janne Ylinen
Nina Elomaa, Nana Salin, Ari Tolppanen, Virpi Vaittinen ja Janne Ylinen

Ohjausryhmässä on vankka kokemus liike-elämästä, kumppanuuksista ja yritysvastuullisuudesta.

Suomen Taiteilijaseuran keväällä 2025 käynnistynyt Uudet mesenaatit -hanke on saanut ohjausryhmän, joka koostuu liike-elämän, yritysvastuullisuuden, ja strategia- ja ennakointityön asiantuntijoista. Viisihenkinen ohjausryhmä tapaa hankkeen avainkohdissa, ja ohjaa ja neuvoo hankkeen toteutusta asiantuntemuksellaan mahdollisimman vaikuttavaan ja laajoja verkostoja tavoittavaan lopputulokseen. 

Hankkeen ohjausryhmässä vaikuttavat Nina Elomaa, Nana Salin, Ari Tolppanen, Virpi Vaittinen ja Janne Ylinen. 

Nina Elomaa on S-ryhmän vastuullisuusjohtaja. Elomaalla on yli 20 vuoden kokemus vastuullisuustyöstä ja vastuullisuuden strategisesta kehittämisestä. Hän on työskennellyt aiemmin mm. Fazer-konsernin vastuullisuusjohtajana. 

Nana Salin (TaM) toimii Aalto University Executive Education Oy:ssä radikaalin luovuuden ja partneruuksien johtajana. Salinilla on laaja kokemus liiketoiminnan, yliopistojen sekä taide- ja kulttuurialan kehittämisestä ja rahoitusmallien rakentamisesta. Salin on johtanut Taideyliopiston varainhankintaa ja ollut perustamassa EMMA – Espoon modernin taiteen museota.

Ari Tolppanen on pääomasijoitusyhtiö CapMan Oyj:n perustaja, talouselämän ja elokuva-alan vaikuttaja sekä taidekeräilijä. Tolppanen on myös Kiasma tukisäätiön hallituksen jäsen.

Virpi Vaittinen on ennakointi- ja strategiatyön ammattilainen, tulevaisuuskuraattori ja Vivian White -tulevaisuusstudion perustaja. Hänen lähestymistapansa yhdistää ennakointia, kuratointia ja taidelähtöistä ajattelua osaksi liiketoiminnan uudistamista. Ennen Vivian Whiten perustamista hän työskenteli kaupallisen taidegallerian tiimissä galleriamanagerina.

Janne Ylinen on Kokkolan HalpaHallin toimitusjohtaja ja Suomen Kulttuurirahaston Keski-Pohjanmaan hoitokunnan puheenjohtaja. Ylinen on aktiivinen elinkeinoelämän vaikuttaja mm. Perheyritysten liitossa, Suomen Yrittäjissä ja kauppakamarissa.
 

Vuosien 2025 ja 2026 aikana toteutettava Suomen Taiteilijaseuran Uudet mesenaatit -hanke tuo yhteen kuvataidekentän ja yritystoimijat, jotka haluavat olla edelläkävijöitä kulttuurivastuun saralla. Hankkeessa luodaan käytännönläheisiä kumppanuuspilotteja valikoitujen yritysten ja kuvataideyhteisöjen välille, joiden myötä erilaisia kulttuurivastuullisuustekoja päästään käytännössä testaamaan. Kumppanuuspilottien lisäksi hankkeessa rakennetaan pysyvää verkostoa yrityssektorin ja kuvataidealan välille tapahtumien ja tilaisuuksien kautta.

Hankkeeseen etsitään parhaillaan yhteistyökumppaneita kaikkialta Suomesta. Lue lisää hankkeesta täällä


Lisätietoja:
Noora Pitkälä
Tuottaja (Uudet mesenaatit -hanke)
noora.pitkala@artists.fi